اجرای خاکبرداری در تهران

اجرای خاکبرداری انفجاری

اجرای خاکبرداری انفجاری در عملیات راهسازی

اجرای خاکبرداری انفجاری : در خاکبرداری و اجرای عملیات راهسازی انفجار جایگاهی خاص در عملیات خاکبرداری در جهت تسریع در روند خاکبرداری است که معمولا این کار در معادن ،کوهها و..انجام میشود.موج بسیار شدیدی که از انفجار تولید میشود سبب حرکت اشیا شده و خاکبرداری را اسانتر میکند.

مواد مورد نیاز در انفجار

۱- دریل واگن

۲- دینامیت

۳- آنفو

۴- پودر آذر

۵- چاشنی انی

۶- چاشنی تأخیری

۷- کورتکس

۸- امولایت

مراحل انجام کار برای اجرای عملیات خاکبرداری به روش انفجار

۱- آماده کردن شرایط جهت مستقر شدن دریل واگن

۲- تعیین موقعیت چال ها و چال زنی توسط دریل واگن

۳- برقرار کردن شرایط ایمنی

۴- خرج گذاری

۵- انفجار

روش اجرای خاکبرداری انفجاری

۱- ابتدا عملیات تسطیح انجام میشود :  اگر محل انفجار ناهموار باشد به گونه ای که دریل واگن نتواند آنجا مستقر شود ، محل انفجار به وسیله بلدوزر یا دیگر ماشین آلات راه سازی تسطیح می‌شود تا سطح تقریباً یکنواخت شود و همچنین یک راه ارتباطی جهت مستقر شدن دریل واگن در محل فراهم شود.

۲- با توجه به جنس زمین طبیعی منطقه از نظر نوع سنگ و میزان سختی آن و یا اندازه سنگ مورد نظر ، فاصله حفر چال ها از یکدیگر تعیین می‌کردد که با استفاده از فرمولبعد از آماده شدن بستر و مستقر شدن دریل واگن عملیات چال زنی آغاز می‌شود ، به این صورت که ابتدا تعداد، عمق و عرض چال ها با توجه حجم خاکی که برای برداشت مورد نظر است ، توسط کارشناس آتشباری تعیین می‌شود. سپس با استفاده از مته متناسب با چال های مورد نظر ، عملیات حفاری انجام می‌شود .آتش گذاری یا آتشباری برای انفجار مواد از چاشنی الکتریکی استفاده می شود وهدف اصلی از بکار بردن این آتش گذاری انجام انفجار های کنترل شده یا همزمان تعداد زیادی چال انفجاری می باشد.

روش اجرا

پس از انتقال مواد منفجره و اتشزا  و لوازم مورد نیاز به محل انفجار، عملیات به ترتیب زیر پیگیری می شود:

دینامیتها را تقسیم کرده ودر کنار هر چال یک دینامیت قرار می دهند لازم به ذکر است که باید از قبل تعداد چال ها وهمچنین مقدار مورد نیاز دینامیت ، چاشنی وآنفو تعیین شده باشد تا انجام عملیات با کمبود مواد ناریه دچار وقفه نشود یا مواد مازاد بر نیاز به محل برده نشود .

در مرحله بعد چاشنی را درون دینامیت قرارداده وکاملاً با دینامیت درگیر می کنند وسیم متصل به چاشنی را به دینا میت گره می زنند تا هم چاشنی از دینامیت جدا نشود وهم به وسیله آن سیم بتوان دینامیت را به آرامی به ته چال فرستاد . این عمل را برای همه چال ها انجام می دهند تا دینامیت وچاشنی درهمه چال ها قرار گیر د.

بعد از قرار دادن چاشنی ها ، آنفو را مطابق جدول زیر با استفاده از پیمانه درون چال و روی دینامیتها می ریزند وبه وسیله یک چوب بلند در چند ضربه متراکم و فضای خالی با قیمانده چال را به وسیله گل آتشباری پر و مسدود می کند.

برقرارکردن مدار

در این مرحله انتهای سیم اولین چاشنی را به چاشنی چال دوم و چاشنی دوم را به چاشنی سوم و…… به همین ترتیب چاشنی ها را به هم متصل نموده تا آخرین چاشنی نیز وصل شود که بعد از این کار تنها دو رشته آزاد می ماند که به وسیله کابل آتش آن دو رشته را تا محل ماشین آتش کشیده که به وسیله اپراتور ماشین کنترل می شود.

انفجار

بعد ازاین مرحله واطمینان ازخالی شدن منطقه از هرگونه مواد ناریه مازاد وهمچنین کنتر ل صحت اتصالات منطقه را ترک کرده و نیروها را به محل امن دور از محل انفجار منتفل می کنند، بعد از هماهنگی با ایمنی آتشباری واطمینان ازخالی بودن منطقه شعاع انفجار، دستور انفجار صادر می شود که بلافاصله بعد از برقرار کردن جریان التریکی توسط ماشین چاشنی ها منفجره شده وانفجار انجام می شود.

توجه نمایید : بعد از انفجار، توسط کار شناس آتشباری و ایمنی آتشباری محل مجددأ بازبینی می شود تا اطمینان کامل از منفجر شدن همه چاشنی ها حاصل شود.

بعد از انفجار و نشست گرد و خاک حاصل از آن، خاک محل که اکنون در اثر انفجار سست شده است، به وسیله بلدوزر جمع آوری و دپو می شود و نهایتاً توسط لودر در کامیونها بارگیری و به دپو منتقل می شوند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *